Elsősorban most arról szeretnék írni, amikor a polcot nem csak könyvtárolásra akarjuk használni, hanem a kedvenc tárgyainkat is közszemlére tesszük rajta. Nem is olyan könnyű szépen elrendezni rajta a tárgyakat. Nálunk általában még-ez, még-az felkerül rá, és végül csak a káosz marad.
Van akinek nem okoz gondot, hogy harmónikus rendben helyezzen el dolgokat, de akinek nem jön zsigerből a dolog, azoknak álljon itt néhány szabály segítségül, amiket külföldi blogokon nézelődve sikerült megfigyelnem.
1. Legfontosabb a szortírozás. Nem kell mindent kiállítani. Elég az érdekesebb darabokból válogatni, a többit pedig pakoljuk a szekrénybe, és az így felhalmozódott készletből cserélgessünk időnként.
2. A páratlan számok törvénye. Mindig 3, 5, vagy esetleg 7 darabból álló csoportokat alkossunk. A páratlan számú tárgyak, valahogy kedvesebbek a szemnek.
3. Rétegek. Alacsonyabb tárgyak kerüljenek előre, a magasabbak hátrább. Ha túl nagy a méretkülönbség, a kissebb tárgyakat lefektetett könyvekre, vagy más vízszintes talapzatra állítsuk.
4. Csoportosítás. A háromszög alakban csoportosított tárgyakon rögtön megakad a szem. Anélkül, hogy észrevennénk, a legmagasabb pontból kiindulva - lefelé, majd újra fel -, végighalad rajta a tekintetünk. Legmagasabb, legsúlyosabb tárgy kerüljön középre, eléje, kissé rátakarva pedig a közepesek. A háromszög talpához pedig a legkisebbek darabok.
5. Üres tér. Hagyjunk egy kis területet szabadon az egyes csoportok között. Ez kiemeli a tárgyakat, és keretet ad nekik.
5+1. Sorolás. Egyforma tárgyak, gyüjtemények elhelyezésének jó módja, ha csak simán, sűrűn egymás mellé, sorba állítjuk őket.
HGTV
Flickr/Pickneygal
Flickr/Ivystyle33
Maria Killam
Flicker/Moline
Flickr/Chez Larson
Flickr/Moline
Flickr/Marianne@Songbird
Flickr/dsgndbyrj